החלפת ברך בשיטה הקינמטית

במהלך החיים יש לא מעט שינויים אשר קורים בגופנו, חלקם בעלי משמעות לא קטנה אשר משפיעה על איכות חיינו. דוגמה מובהקת לכך היא שחיקה של הסחוס במפרקים שונים; מפרק הירך ומפרק הברך הם מהשכיחים ביותר מבין הנ״ל. שחיקה זאת המכונה בשפה המקצועית אוסטאוארטריטיס (Osteoarthritis) יכולה לגרום לכאבים במפרק, להגבלה בטווחי התנועה ולפגיעה ביכולת התפקודית היום יומית וכנגזרת ישירה של כך – לפגיעה באיכות החיים.

בעידן המודרני בו אנו חיים לרפואה יש יכולת להקל על אותם אנשים הסובלים מארטריטיס ובמקרים מתאימים ניתוח להחלפת המפרק יכול להקל רבות על המטופל ולאפשר לו לשפר את איכות החיים שלו בצורה משמעותית.

החלפת מפרק הברך – Total Knee Replacement הינו אחד הניתוחים הנפוצים באורתופדיה. במשך שנים רבות הטכניקה המקובלת הייתה השיטה המכנית בה חיתוך העצם נעשה אנכית לציר המכני של הירך ע״מ ליצור עומס שווה כביכול על מרכיבי המשתל המלאכותי. כדי להשיג זאת מאלצים את הרקמות סביב הברך להתאים עצמן למשתל עצמו, תוך כדי שינוי המתח ברקמות הרכות סביב הברך, ולאור זאת משנים באופן מלאכותי את הקינמטיקה הטבעית של הברך.

אמנם לשיטה זאת תוצאות די טובות אולם מתוך רצון לשפר תוצאות אלו נעשה מאמץ בינלאומי בקהילת האורטופדיה לנסות ולמצוא את הדרך היעילה והטובה ביותר לביצוע הניתוח.

במסגרת אותם נסיונות נכללים שימוש בטכנולוגיות מתקדמות, רובוטיקה, התאמת משתלים ייעודיים למטופל ועוד. למרות כל אלו, אין כיום הוכחה כי הושגה התקדמות אשר הביאה לתוצאות משופרות באופן משמעותי.

לפני כ 15 שנה החל רופא בשם ד״ר האוול מארה״ב, אשר נחשב לאבי השיטה הקינמטית, לנתח בצורה אחרת, מתוך הבנה כי יש צורך לשנות את אופן החשיבה הבסיסי לביצוע הניתוח. לפני מספר שנים החל ד״ר ירון בר-זיו ליישם שיטה זאת בארץ ואף שכלל את הטכניקה הניתוחית ושיפר את היכולת לבצע את הניתוח בצורה קלה יותר עם תוצאות מצוינות.

בשיטה הקינמטית אנחנו מחליפים את מפרק הברך תוך כדי ניסיון להחזירה קרוב עד כמה שניתן למצבה לפני הפגיעה הכרונית בסחוס המפרקי. אנחנו מניחים את המשתל המלאכותי במיקום אשר משלים את אותו חסר סחוסי.

הפילוסופיה שעומדת מאחורי השיטה הקינמטית דוגלת במינימום פגיעה ברקמה רכה לצורך איזון הברך, על ידי כך אנחנו מתאימים את המשתל המלאכותי לברך של המטופל ולא מאלצים את המפרק לשנות את מאפייניו הטבעיים וכך מאפשרים לו לפעול בצורה יותר הרמונית.

בשנים האחרונות מתפרסמות עוד ועוד עבודות אשר תומכות ביישום השיטה הקינמטית ולשמחתנו מלבד תוצאות קליניות משופרות כעת יש גם עדות לכך שלנ״ל יש שרידות לא פחות טובה בהשוואה לשיטה המכנית.

רובם הגדול של המטופלים שעברו ניתוח בשיטה הקינמטית מרוצים ביותר ואף יש מחקרים שמראים כי מטופלים אשר עברו החלפה ב 2 ברכיהם בשיטות השונות מדווחים על תוצאה טובה יותר בברך שנותחה בשיטה הקינמטית.

הנסיון שלי מראה כי בהחלט רוב המטופלים אשר מנותחים בשיטה זאת מרוצים ובאינדיקציות הנכונות ניתן להגיע לתוצאות משביעות רצון.

Call Now Button